1. FSV Mainz 05

En poäng med bitter eftersmak

En poäng med bitter eftersmak

Under den första halvleken var det intensivt och många dueller med tacklingar som tyvärr gjorde att Nico Elvedi och Breel Embolo fick lämna planen. Senare under matchen såg man att Elvedi kom ut till avbytarbänken med kryckor.

Dortmund - Mainz, 16/10: Speltips & stream

Titelutmanarna Borussia Dortmund får tillbaka sin talisman när Mainz 05 kommer på besök i tyska Bundesliga. Efter 7 omgångar ligger Dortmund på en 3:e plats, där det bara är en poäng upp till de regerande mästarna Bayern München.

Quaison: "Orkade inte med det mentalt"

Serie A och Bundesliga ses som två av världens främsta fotbollsligor. Landslagsanfallaren Robin Quaison har spelat i båda, för Palermo och Mainz.

Florian Wirtz matchhjälte för Bayer Leverkusen hemma mot Mainz

Florian Wirtz matchhjälte för Bayer Leverkusen hemma mot Mainz

Florian Wirtz gjorde matchens enda mål i andra halvleken när Bayer Leverkusen vann i Bundesliga med 1-0 (0-0) mot Mainz på hemmaplan.

Drömmål och överkörning i hemmapremiären

Drömmål och överkörning i hemmapremiären

Bottennappet från söndagens premiär mot Mainz var ingenting som hämmade Leipzig när Stuttgart gästade Red Bull Arena under fredagskvällen.

Rejäl missräkning i premiären

Efter Bayerns poängtapp i öppningsmatchen av Bundesliga-säsongen i fredags kväll fanns chansen för Leipzig att få en kanonstart på säsongen när man under söndagseftermiddagen gästade Mainz. Jesse Marsch mönstrade en stark startelva med...

Uppgifter: Pierre Bengtsson nära MFF - flytten sprack

Men övergången för landslagsbacken sprack då FC Köpenhamn drog sig ur affären. - Det stämmer att det funnits konkret intresse från allsvenskan, säger Pierre Bengtsson till SportExpressen. Enligt uppgifter från SportExpressen är Malmö FF på jakt efter en...

Klart: Robin Quaison till Ettifaq

Klart: Robin Quaison till Ettifaq

Nu är Robin Quaison presenterad för sin nya klubb. Valet föll på den saudiarabiska klubben Al Ettifaq FC, bekräftar klubben själv.

Robin Quaison lämnar Mainz

Robin Quaison lämnar Mainz

Robin Quaison lämnar Mainz efter fyra och ett halvt år i den tyska Bundesligaklubben. –Vi tror att han är inställd på flytt. Vi har bestämt oss för att släppa Robin nu, säger klubbens sportchef Christian Heidel till tidningen Allgemeine Zeitung, enligt TV4:s...

Är mycket nära” oväntat klubbval

EM 2021 • Robin Quaison ”mycket nära” flytt till Al-Ettifaq – lämnar Mainz.

Quaison historisk målskytt när Dortmund säkrade CL-spel

Robin Quaison skrev historia med sitt Mainz i 1-3-förlusten mot Borussia Dortmund.Svensken är nu klubbens meste Bundesliga-målskytt genom tiderna.- Jag mår underbart, hälsar Quaison till klubbens supportrar i sociala medier.

Quaisons Mainz fick bara oavgjort

Quaisons Mainz fick bara oavgjort

Mainz, som vunnit tre raka matcher, hade chansen att i praktiken säkra nytt kontrakt i Bundesliga, men lyckades inte hemma mot Hertha Berlin.

Forsberg sabbade Bayerns titelfirande

Forsberg sabbade Bayerns titelfirande

Bayern München jagar sin nionde raka Bundesliga-titel, men nu har man stött på oväntat motstånd – från två svenskar. Igår sänkte Robin Quaison storklubben och idag gjorde Emil Forsberg mål för jagande Leipzig.

Bayern München utökar serieledningen efter ny seger

Serieledande Bayern München fortsätter att imponera. Mot Bayer Leverkusen kom ännu en seger, när Bayern München vann på hemmaplan med 2-0. Därmed utökade laget serieledningen i Bundesliga, där avståndet till tvåan Leipzig nu är tio poäng.

Josip Brekalo avgjorde när Wolfsburg sänkte FC Köln

Målet i andra halvleken av Josip Brekalo blev matchens enda. Wolfsburg vann med 1-0 (0-0) hemma mot FC Köln i Bundesliga.Första halvlek blev mållös och det dröjde till den 69:e...

Quaison målskytt - när Mainz tappade segern

Quaison målskytt - när Mainz tappade segern

Robin Quaison fanns med i målprotokollet för Mainz när man mötte Hoffenheim under söndagen. Tyvärr räckte inte svenskens mål till för tre poäng, då Mainz tappade till ett kryss.

3–1 mot Freiburg innebär första segern för Mainz

3–1 mot Freiburg innebär första segern för Mainz

Mainz har till slut spräckt sin nolla i segerkolumnen i Bundesliga, efter åtta spelade matcher. Säsongens första seger kom på bortaplan mot Freiburg, en match som Mainz vann med 3–1 (3–0). Nils Petersen gjorde målen för Freiburg, medan Jean Philippe...

Quaison kan ta stort kliv - uppges aktuell som backup för Harry Kane

Robin Quaison har fått sitt stora genombrott i svenska landslaget, och sitt livs säsong på klubblagsviset - 13 Bundesligamål för Mainz den gångna säsongen. Och nu uppges han kunna göra en större flytt. Tottenham visa intresse. Robin Quaison har ett år kvar...

Sillysvepet: Quaison redo för större uppgifter

Sport på SvenskaFans.com. Den naturliga samlingsplatsen för alla som är intresserade av fotboll, hockey, motor och bandy.

Quaison: "Mainz är ett mysterium"

Quaison: "Mainz är ett mysterium"

Delad sjätteplats i Bundesligas skytteliga. Trots det är Robin Quaison konfunderad över Mainz säsong. - Jag har ingen bra förklaring på det, säger han till Kicker. Facebook Twitter. Mainz besegrade i helgen Werder Bremen på hemmaplan med 3-1 i en match...

Friidrottsbasen Svein Arne Hansen död

Friidrottsbasen Svein Arne Hansen död

Svein Arne Hansen, ordförande i Europeiska friidrottsförbundet, har avlidit, 74 år gammal, rapporterar norska VG.

Blytung seger för Quaisons Mainz

Efter fem raka utan seger tog Robin Quaisons Mainz en mycket viktig trepoängare i Bundesligas nedflyttningskamp. Efter 2–0 borta mot Frankfurt gjorde man ett litet ryck kring strecket.

1-0-seger för Hoffenheim mot Mainz - Ihlas Bebou matchhjälte

Målet i första halvleken av Ihlas Bebou blev matchens enda när Hoffenheim vann med 1–0 borta mot Mainz i Bundesliga. Det här betyder att Mainz ligger kvar på 15:e plats i tabellen, och Hoffenheim på sjunde plats. På lördag 6 juni 15.30 spelar Mainz borta...

Stolpe ut för Quaison – måltorkan fortsätter

Stolpe ut för Quaison – måltorkan fortsätter

Robin Quaison, Mainz, i duell med Hoffenheims Sebastian Rudy under lördagens Bundesligamatch. Gästande Hoffenheim vann med 1–0. Foto: Sascha Steinbach/AP/TT. TT. Det börjar osa katt för Mainz i bottenstriden av den tyska högstaligan. Lördagens...

Stolpe ut för Quaison – måltorkan fortsätter

Stolpe ut för Quaison – måltorkan fortsätter

Fjärde raka utan seger och ännu en mållös match för Robin Quaison. Den svenske landslagsanfallaren och hans Mainz har det kämpigt i botten av tyska Bundesliga. Gästande Hoffenheim vann med 1–0.

Union Berlin stänger av spelare resten av säsongen: "Vi är extremt besvikna"

Union Berlin har fattat beslut.Anfallaren Sebastian Polter stängs av resten av säsongen.- Han kommer inte att ingå i matchtrupperna, säger klubbpresidenten Dirk Zingler i en kommentar.

VIDEO: Tung eftermiddag för Quaison - ny storförlust mot Leipzig

I höstas förlorade laget med 0-8 - den här gången slutade matchen 0-5. Robin Quaison fanns med från start och Emil Forsberg saknades när Mainz gästades av RB Leipzig i Bundesliga. Förra gången lagen möttes blev Quaisons Mainz fullständigt demolerat...

Forsberg tillbaka i träning

Forsberg tillbaka i träning

När Bundesligafotbollen drog i gång igen förra helgen var det utan den svenska landslagsmittfältaren Emil Forsberg, som enligt medieuppgifter hade drabbats av halsfluss.

Yussuf Poulsen poängräddare för Leipzig mot Freiburg

Yussuf Poulsen poängräddare för Leipzig mot Freiburg

Freiburgs Manuel Gulde gjorde 1–0 i första halvlek borta mot Leipzig i Bundesliga. I andra halvlek jobbade sig Leipzig in i matchen, och kvitterade genom Yussuf Poulsen. Några fler mål blev det inte, och matchen slutade 1–1.

Upphämtningen gav poäng åt Quaisons Mainz

Inga mål, men väl delaktig i reduceringen som gav Mainz chansen att ta en viktig poäng. Den togs. Robin Quaison visade på nytt hur mycket han betyder för Bundesligaklubbens.

Jag känner mig redo för en större klubb”

Bundesliga öppnar upp för omstart. I en intervju med Sportbladet öppnar Robin Quaison upp för en ny klubbadress. – Mitt fokus är på Mainz och klubben har varit bra mot mig men visst, jag känner mig redo att konkurrera om en plats i en större klubb, säger...

Wollin tippar söndagens matcher i Bundesliga

Wollin tippar söndagens matcher i Bundesliga

Har Köln lyckats konservera formen under uppehållet och är verkligen Union Berlin chanslösa mot Bayern München? Filip Wollin går igenom söndagens två matcher och försöker sig på att tippa slutresultatet i dem. Annons. Söndagen bjuder oss på två...

Delad pott för Mainz och Fortuna Düsseldorf

Delad pott för Mainz och Fortuna Düsseldorf

Tyskland herrar Hemmalaget Mainz och Fortuna Düsseldorf spelade oavgjort i Bundesliga i fotboll, 1-1 (0-0) på söndagen. Sörmlands Medias textrobot. 20:04 | 2020-03-08. Levin Oztunali gjorde Mainz mål, medan Kenan Karaman stod för gästernas...

Quaisons målsuccé i Bundesliga fortsätter

Matchen mot Paderborn var en knapp halvtimme gammal när Quaison fick bollen utanför straffområdet och fintade bort en försvarare innan han tryckte in 1–0 för Mainz, lågt intill den främre stolpen. Målet var 26-åringens tolfte för säsongen och placerar...

Glöm inte MFF:s hemmasvit!

Wolfsburg har brutit sin negativa trend och vann igår med klara 4-0 mot Mainz 05. Det var deras tredje raka seger och femte raka match utan förlust. Finns det något som talar för Malmö FF i försäsong och med nytt spelsystem på gång inför torsdagens...

Obesegrade sviten håller i sig för Bayern München

Obesegrade sviten håller i sig för Bayern München

I matchen mot Paderborn hemma kom nionde matchen i rad utan förlust. 3-2 (1-1) slutade matchen i Bundesliga i fotboll. Robert Lewandowski gjorde två mål och Serge Gnabry ett mål för Bayern München, målen för Paderborn gjordes av Sven Michel och...